Klima Markaları

Klima Markaları, Sıcak hava ve nem, konforumuzu olumsuz etkileyen faktörler olabilir. Bu nedenle, iklimlendirme sistemleri ve klimalar, evlerimizi, işyerlerimizi ve araçlarımızı rahat ve yaşanabilir hale getirmek için hayati öneme sahiptir. Bir klima satın alırken, hangi markayı seçeceğiniz büyük bir karar olabilir. Klima markası, soğutma kapasitesi, enerji verimliliği, hava kalitesi iyileştirmeleri ve kullanım kolaylığı gibi faktörleri etkileyebilir. Bu makalede, size en iyi klima markasını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri açıklayacağız. Bu faktörler, sizin için en uygun klima markasını seçmenize yardımcı olacaktır.

#1
Sigma

% memnuniyet - oylama

Sigma Hakkında

Sigma için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %100 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 1 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#2
Bosch

% memnuniyet - oylama

Bosch Hakkında

Bosch için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %100 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 1 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#3
Arçelik

% memnuniyet - oylama

Arçelik Hakkında

Arçelik için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %100 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 1 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#4
Beko

% memnuniyet - oylama

Beko Hakkında

Beko için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %100 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 1 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#5
Diamond Electric

% memnuniyet - oylama

Diamond Electric Hakkında

Diamond Electric için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#6
Dijitsu

% memnuniyet - oylama

Dijitsu Hakkında

Dijitsu için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#7
Altus

% memnuniyet - oylama

Altus Hakkında

Altus için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#8
Baymak

% memnuniyet - oylama

Baymak Hakkında

Baymak için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#9
Blyss

% memnuniyet - oylama

Blyss Hakkında

Blyss için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#10
Copa

% memnuniyet - oylama

Copa Hakkında

Copa için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 1 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#11
Daewoo

% memnuniyet - oylama

Daewoo Hakkında

Daewoo için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#12
Daikin

% memnuniyet - oylama

Daikin Hakkında

Daikin için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#13
Daylux

% memnuniyet - oylama

Daylux Hakkında

Daylux için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#14
DayRelax

% memnuniyet - oylama

DayRelax Hakkında

DayRelax için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#15
De Dietrich

% memnuniyet - oylama

De Dietrich Hakkında

De Dietrich için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#16
Demirdöküm

% memnuniyet - oylama

Demirdöküm Hakkında

Demirdöküm için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#17
Denki

% memnuniyet - oylama

Denki Hakkında

Denki için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#18
Dolce Vita

% memnuniyet - oylama

Dolce Vita Hakkında

Dolce Vita için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#19
Hisense

% memnuniyet - oylama

Hisense Hakkında

Hisense için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#20
Alarko

% memnuniyet - oylama

Alarko Hakkında

Alarko için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#21
Hotpoint

% memnuniyet - oylama

Hotpoint Hakkında

Hotpoint için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#22
Ecotherma

% memnuniyet - oylama

Ecotherma Hakkında

Ecotherma için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#23
Electrolux

% memnuniyet - oylama

Electrolux Hakkında

Electrolux için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#24
Fakir

% memnuniyet - oylama

Fakir Hakkında

Fakir için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#25
Finlux

% memnuniyet - oylama

Finlux Hakkında

Finlux için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#26
FujiPlus

% memnuniyet - oylama

FujiPlus Hakkında

FujiPlus için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#27
Fujitsu

% memnuniyet - oylama

Fujitsu Hakkında

Fujitsu için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#28
General Electric

% memnuniyet - oylama

General Electric Hakkında

General Electric için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#29
Gree

% memnuniyet - oylama

Gree Hakkında

Gree için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#30
Grundig

% memnuniyet - oylama

Grundig Hakkında

Grundig için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#31
Haier

% memnuniyet - oylama

Haier Hakkında

Haier için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#32
Hantech

% memnuniyet - oylama

Hantech Hakkında

Hantech için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#33
E.C.A.

% memnuniyet - oylama

E.C.A. Hakkında

E.C.A. için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#34
Keysmart

% memnuniyet - oylama

Keysmart Hakkında

Keysmart için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#35
Hitachi

% memnuniyet - oylama

Hitachi Hakkında

Hitachi için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#36
Kumtel

% memnuniyet - oylama

Kumtel Hakkında

Kumtel için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#37
Olefini

% memnuniyet - oylama

Olefini Hakkında

Olefini için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#38
Samsung

% memnuniyet - oylama

Samsung Hakkında

Samsung için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#39
Rota Climate

% memnuniyet - oylama

Rota Climate Hakkında

Rota Climate için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#40
Regal

% memnuniyet - oylama

Regal Hakkında

Regal için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#41
Rakle

% memnuniyet - oylama

Rakle Hakkında

Rakle için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#42
Profilo

% memnuniyet - oylama

Profilo Hakkında

Profilo için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#43
Airfel

% memnuniyet - oylama

Airfel Hakkında

Airfel için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#44
Mitsubishi

% memnuniyet - oylama

Mitsubishi Hakkında

Mitsubishi için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#45
Seg

% memnuniyet - oylama

Seg Hakkında

Seg için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#46
Luxell

% memnuniyet - oylama

Luxell Hakkında

Luxell için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#47
LG

% memnuniyet - oylama

LG Hakkında

LG için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#48
Leisure

% memnuniyet - oylama

Leisure Hakkında

Leisure için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#49
Midea

% memnuniyet - oylama

Midea Hakkında

Midea için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#50
Windsor

% memnuniyet - oylama

Windsor Hakkında

Windsor için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#51
TCL

% memnuniyet - oylama

TCL Hakkında

TCL için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#52
Siemens

% memnuniyet - oylama

Siemens Hakkında

Siemens için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#53
Kaira

% memnuniyet - oylama

Kaira Hakkında

Kaira için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#54
Toshiba

% memnuniyet - oylama

Toshiba Hakkında

Toshiba için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#55
Tronic

% memnuniyet - oylama

Tronic Hakkında

Tronic için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#56
Trotec

% memnuniyet - oylama

Trotec Hakkında

Trotec için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#57
Uğur

% memnuniyet - oylama

Uğur Hakkında

Uğur için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#58
Uludağ

% memnuniyet - oylama

Uludağ Hakkında

Uludağ için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#59
Vaillant

% memnuniyet - oylama

Vaillant Hakkında

Vaillant için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#60
Vessen

% memnuniyet - oylama

Vessen Hakkında

Vessen için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#61
Vestel

% memnuniyet - oylama

Vestel Hakkında

Vestel için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#62
Vestfrost

% memnuniyet - oylama

Vestfrost Hakkında

Vestfrost için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#63
Viessmann

% memnuniyet - oylama

Viessmann Hakkında

Viessmann için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

#64
York

% memnuniyet - oylama

York Hakkında

York için yapılan kullanıcı değerlendirmeleri neticesinde %0 memnuniyet oranı belirlenmiştir. Bu değerlendirme 0 adet olumlu oy ve 0 adet olumsuz oy ile hesaplanmıştır.

En İyi Klima Markaları 👍

Bu sayfada 64 farklı Klima Markası listelenmektedir. En iyi Klima markaları arasında ise ilk sırada Sigma var. Hemen ardından Arçelik ve Beko onu takip etmektedir. Listenin en sonundaki markalar ise York, Hisense ve Hantech yer alıyor.

Listede yer alan 64 marka arasından beğendiğiniz markalar için yukarı, beğenmediğiniz markalar için aşağı puanlama yapabilirsiniz.

 1. Soğutma Kapasitesi ve BTU Değeri: Klima kapasitesi, ne kadar büyük bir alanı soğutabileceğini belirler. BTU (British Thermal Units) değeri, soğutma kapasitesini ölçmede kullanılır.
 2. Enerji Verimliliği ve SEER Değeri: Yüksek enerji verimliliği, enerji tasarrufu sağlar ve uzun vadede maliyetleri azaltır. SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) değeri enerji verimliliğini ölçmede kullanılır.
 3. Hava Kalitesi İyileştirmeleri: Bazı klimalar, hava temizleme, nem kontrolü ve filtreleme gibi ek özelliklere sahiptir. İç hava kalitesini artırmak için bu faktörleri değerlendirmelisiniz.
 4. Kullanım Kolaylığı ve Akıllı Özellikler: Programlanabilir termostatlar, uzaktan kumandalar ve akıllı ev entegrasyonu gibi özellikler, kullanımı daha kolay hale getirebilir.
 5. Marka İmajı ve Müşteri Desteği: Güvenilir bir klima markası, ürün kalitesini ve uzun ömürlülüğünü garanti edebilir. Ayrıca, markanın müşteri desteği de önemlidir.
 6. Fiyat ve Bütçe: Klimaların fiyatları, marka, model ve özelliklere göre değişebilir. Bütçenizi belirlemek ve ona uygun bir seçenek araştırmak önemlidir.

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, iklimlendirme ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun en iyi klima markasını seçebilirsiniz. Şimdi, size 2023’ün en iyi klima markaları listesini sunacağımız bu makalenin geri kalanına geçebilirsiniz.

Klima Markaları
En İyi Klima Markaları

En az elektrik yakan klima hangisi?

Enerji verimliliği konusunda en az elektrik tüketen klima modelleri genellikle enerji sınıflandırma etiketleri üzerinden değerlendirilir. Bu sınıflandırma, klima modellerinin enerji tüketimini belirli bir standart üzerinden değerlendirerek kullanıcılara daha verimli modelleri seçme konusunda yardımcı olur.

Enerji etiketindeki sınıflandırma genellikle A+++ (en yüksek verimlilik) ile D (düşük verimlilik) arasında değişir. Bu nedenle, A+++ enerji sınıfına sahip klimalar, daha az enerji tüketen ve daha çevre dostu olarak kabul edilen modellerdir.

Bu markaların içinde, öne çıkan enerji verimliliğine sahip klima markaları şunlardır:

 1. Daikin: Daikin, enerji verimliliği konusunda yüksek performanslı klima modelleri üretir ve birçok ülkede tercih edilen bir markadır.
 2. Mitsubishi Electric: Mitsubishi Electric, enerji tasarruflu klima modelleri ile bilinir ve genellikle yüksek performans ve güvenilirlik sunar.
 3. Panasonic: Panasonic, enerji verimliliği konusunda çeşitli klima modelleri üretir ve çevre dostu teknolojilere odaklanır.
 4. Fujitsu: Fujitsu, enerji tasarruflu ve performanslı klima sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir markadır.
 5. LG: LG, akıllı enerji yönetimi ve inverter teknolojileri ile enerji verimliliğine odaklanan klima modelleri sunar.
 6. Samsung: Samsung, inverter teknolojisi ve akıllı enerji yönetimi ile enerji tasarrufu sağlayan klima modelleri üretir.

Her ne kadar belirli markaların modelleri genelde enerji tasarruflu olsa da, her modelin spesifik enerji ihtiyacı kullanıldığı ortama ve kullanım koşullarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, satın almayı düşündüğünüz klima modelinin enerji etiketini kontrol etmek ve özellikle A+++ sınıfındaki modelleri tercih etmek enerji tasarrufu sağlamak açısından önemlidir.

Klima Markaları

Sıra NoMarkaÖne Çıkan Özellikler
1DaikinYüksek performans, enerji verimliliği
2Mitsubishi Electricİnverter teknolojisi, uzun ömür
3LGAkıllı klima modelleri, enerji verimliliği
4PanasonicEnerji tasarrufu, çevre dostu teknolojiler
5SamsungAkıllı klima sistemleri, inverter teknolojisi
6FujitsuYüksek enerji verimliliği, performans
7CarrierDünya genelinde tanınan marka, HVAC uzmanlığı
8TraneGüvenilir ve dayanıklı sistemler
9LennoxEnerji verimliliği, inovasyon
10HaierEkonomik ve enerji verimli klima modelleri

A+ ile A ++ klima arasındaki fark nedir?

A+ ve A++ gibi enerji sınıfları, klima modellerinin enerji verimliliğini belirlemek için kullanılan bir sınıflandırmadır. Bu sınıflandırma genellikle Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaktadır. İşte A+ ile A++ enerji sınıfı arasındaki temel farklar:

ÖzellikA+ Enerji SınıfıA++ Enerji Sınıfı
Enerji TüketimiOrta düzeyde enerji tüketimiDaha düşük enerji tüketimi
Enerji VerimliliğiYüksek enerji verimliliğiDaha yüksek enerji verimliliği
Çevresel EtkiDaha yüksek karbon ayak iziDaha düşük karbon ayak izi
MaliyetDaha düşük maliyetGenellikle biraz daha yüksek maliyet
Teknolojik İlerlemelerGenellikle daha geleneksel teknolojiye sahipYenilikçi teknolojilere sahip, örneğin inverter teknolojisi
Fatura TasarrufuDaha düşük tasarruf potansiyeliDaha yüksek tasarruf potansiyeli
Uzun Vadeli YatırımOrta vadeli bir yatırım olabilirUzun vadeli enerji tasarrufu sağlar
Çevresel SürdürülebilirlikDaha düşük çevresel sürdürülebilirlikDaha yüksek çevresel sürdürülebilirlik

Enerji sınıfları, klima modellerinin performansını ve enerji verimliliğini standartlaştırmak amacıyla belirlenir. Bu sınıflandırmalar, tüketicilere daha enerji tasarruflu modelleri seçme konusunda rehberlik sağlar. Ancak, enerji sınıfı sadece bir faktördür; aynı zamanda kullanılacak alanın büyüklüğü, kullanım alışkanlıkları ve klimanın teknik özellikleri gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

BTU Nedir?

BTU, “British Thermal Unit”ın kısaltmasıdır ve bir enerji birimidir. BTU, ısı transferi veya enerji miktarını ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Genellikle ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinde kullanılan cihazların kapasitesini ifade etmek için kullanılır.

1 BTU, bir pound (yaklaşık 0.4536 kilogram) suyun sıcaklığını 1°F (Fahrenheit) derece artırmak için gereken ısı miktarına eşittir. Bu, ısı enerjisinin bir türüdür ve sıcaklık değişimini ölçen bir birimdir.

Klima veya ısıtma cihazları satın alırken BTU değeri, cihazın ne kadar ısı çıkarabileceğini veya soğutabileceğini belirtir. Daha yüksek BTU değeri, cihazın daha fazla ısı üretebileceği veya soğutabileceği anlamına gelir. Örneğin, bir klimanın 12,000 BTU kapasitesi, bir saat içinde 12,000 BTU ısı transferi gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

Genel olarak, bir odayı etkili bir şekilde soğutmak veya ısıtmak için gereken BTU miktarı, odanın büyüklüğü, konumu, izolasyonu ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Bu nedenle, bir klima veya ısıtma cihazı seçerken odanın büyüklüğüne uygun BTU değerini seçmek önemlidir.

Odaya kaç BTU klima almalıyım?

Klima seçerken odanın büyüklüğüne uygun BTU (British Thermal Unit) değerini seçmek önemlidir. BTU, bir klimanın ne kadar ısı çıkarabileceğini veya soğutabileceğini belirten bir ölçü birimidir. Odanın büyüklüğüne uygun BTU değerini seçmek, hem enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur hem de odanın istenilen sıcaklıkta kalmasını sağlar.

İdeal BTU değerini belirlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Odanın Büyüklüğünü Hesaplayın:
   • Odanın genişliği, uzunluğu ve tavan yüksekliğini ölçün. Bu değerleri metrekare cinsinden çarpın: Genişlik (m) x Uzunluk (m) = Metrekare.
  2. Odanın Yerleşimine Göre Ayarlayın:
   • Kuzey tarafındaki odalar için ekstra bir ısıtma veya soğutma ihtiyacı varsa BTU değerini artırabilirsiniz.
   • Güneş ışığına maruz kalan odalar için de ekstra BTU ekleyebilirsiniz.
  3. Oda Tipine Göre Ayarlayın:
   • Yatak odaları, oturma odaları gibi odalarda kullanılacak klima için standart BTU değerini kullanabilirsiniz.
   • Mutfak gibi sıcaklık dalgalanmalarının sık olduğu alanlar için bir miktar daha fazla BTU ekleyebilirsiniz.
  4. BTU Değerini Hesaplayın:
   • Hesaplamalarınıza dayanarak aşağıdaki genel kılavuzu kullanarak uygun BTU değerini belirleyebilirsiniz:
   • 9,000 – 12,000 BTU: 25 – 35 m²
   • 12,000 – 18,000 BTU: 35 – 50 m²
   • 18,000 – 24,000 BTU: 50 – 70 m²
   • 24,000 BTU ve üzeri: 70 m² ve üzeri

Bu sadece genel bir kılavuzdur ve odanın izolasyonu, pencere sayısı, tavan yüksekliği gibi faktörler de dikkate alınmalıdır. Ayrıca, kullandığınız klimanın BTU değeri, odanın sıcaklık ihtiyacına uygun olmalıdır. Daha fazla bilgi ve özel bir durum için bir HVAC uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

En Çok Tercih Edilen Klima Modelleri Tablo Halinde

#En İyi KlimaEditör Puanı
1Mitsubishi Heavy SRK35ZSP9/10
2LG UV Artcool9/10
3Bosch Climate 5000 RAC9/10
4Samsung AR12TXHQBWK8/10
5Daikin Shira Eco FTXP60M98/10
6Kaira DTXR35E8/10
7DemirDöküm Kion 188/10
8Baymak Elegant Plus7/10
9Vestel Flora Doğa Inverter7/10
10Arçelik Ekolojik 183257/10

 

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

İçindekiler

Yorum yapın